menusearch
khorbaran.ir

تاثیر مکمل های ورزشی بر تعادل هورمونی زنانه

جستجو
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ | ۰:۲۱:۴۵
۱۴۰۰/۱/۳۱ سه شنبه
(0)
(0)
تاثیر مکمل های ورزشی بر تعادل هورمونی زنانه
تاثیر مکمل های ورزشی بر تعادل هورمونی زنانه

 

مکمل‌های غیرمجاز تعادل هورمونی زنان را برهم می‌زند

ایسنا/کرمانشاه نایب رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه بااشاره به افزایش مصرف مکمل های غیرمجاز بین بانوان، گفت: با مصرف داروهای غیر مجاز تعادل هورمونی زنان برهم خورده و همین امر باعث بروز بیماریهایی در آنها خواهد شد.

دکتر نازنین آرین در گفت و گوی زنده اینستاگرامی با موضوع دوپینگ و عوارض آن در ورزشکاران که با همکاری هیات پزشکی ورزشی استان های کرمانشاه و بوشهر برگزار شد، با بیان اینکه دوپینگ یعنی استفاده از ماده ای که توان و انرژی فرد را چند برابر کند، اظهارکرد: استفاده از دوپینگ در ورزشکاران رقابت سالم بین آنها را خدشه دار می‌کند.

وی افزود: کافئین ها یکی از شایع ترین مواد محرک در دنیا محسوب می‌شوند که در کنار تئین ها(چای ها) مصرف آنها بسیار بالاست، درحالی که همین کافئین ها جزو لیست مواد ممنوعه قرار دارند، لذا ورزشکاران باید در مصرف آنها دقت داشته باشند.

نائب رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه تصریح کرد: همچنین گاها می‌بینیم که یک ورزشکار به دلیل یک بیماری و یا آسیب دیدگی به پزشک مراجعه می‌کند و چون پزشکی که به آن مراجعه کرده، پزشک ورزشی نیست و از لیست داروهای ممنوعه ای که تجویز آنها باعث می‌شود تست دوپینگ ورزشکار مثبت شود خبر ندارد، برای همین این نوع از داروها را تجویز می‌کند و ناخواسته حذف و محرومیت ورزشکار را از مسابقات رقم می‌زند.

وی تاکید کرد: بنابراین بنظر می‌رسد که فدراسیون پزشکی ورزشی و هیات های استانی موظف هستند که آگاه سازی و اطلاع رسانی را به ورزشکاران و مربیان در قالب بروشور، برگزاری کارگاه های مربوطه و ... داشته باشند.

نازیی با بیان اینکه ورزشکارانی نیز هستند که به دلیل نوع بیماری که دارند باید داروهایی را مصرف کنند که در لیست ممنوعه ها قرار دارد، گفت: ورزشکارانی که بیماری های خاص مانند آسم دارند و بخاطر بیماری مجبور هستند دارو هایی را مصرف کنند که در لیست داروهای ممنوعه قراردارند، می‌توانند به فدراسیون و هیات های پزشکی ورزشی استانها مراجعه کنند و پزشک ورزشی با پر کردن فرم های مربوطه، اطلاعات ورزشکار را قبل از ورود به صحنه رقابت به فدراسیون ورزشی مربوطه تحویل می‌دهد تا این موارد در تست دوپینگ ورزشکاران مدنظر قرار گیرد، در غیر اینصورت ورزشکاران بایستی مسئولیت کامل در مقابل آنچه که اتفاق می‌افتد را قبول کند.

وی در ادامه به تشریح مهمترین عوارض دوپینگ در ورزشکاران هم پرداخت و گفت: عوارض دوپینگ بر هیچ کسی پوشیده نیست و متاسفانه در سالهای اخیر می‌بینیم که این مسئله به عرصه ورزشکاران خانم نیز کشیده شده و با مصرف داروهای غیر مجاز تعادل هورمونی آنها برهم خورده و همین امر باعث بروز بیماری هایی در آنها خواهد شد.

نائب رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه گفت: شایع ترین عوارض دوپینگ روی عروق، کلیه ها، قلب و غدد درون ریز خود را نشان می‌دهد.

وی بااشاره به اینکه برخی از ورزشکاران از استروئیدی های آنابولیک استفاده می‌کنند، افزود: اگر این مواد بیش از حد وارد بدن شود باعث آکنه های مقاوم به درمان، ریزش مو، خشونت صدا درخانم ها و عوارضی که بر اعصاب و روان به جای می‌گذارد، می‌شوند.

آرین درخصوص مصرف کراتین ها هم گفت: کراتین در ورزش های انفجاری مثل وزنه برداری قابل استفاده و مصرف آنها برای این نوع از ورزش ها گاها مفید هم خواهد بود، اما باید توجه داشت استفاده بیش از حد و بدون در نظر گرفتن زمان مناسب از این ماده باعث عوارض قلبی و عروقی و سردردهای مقاوم به درمان خواهد شد و در ورزش هایی هم که انفجاری نیست اصلا نیازی به مصرف کراتین نیست.

وی تاکید کرد: بنابراین توصیه می‌شود ورزشکارانی که قصد مصرف مکمل ها را دارند، از پزشکان متخصص ورزشی و متخصصان تغذیه ورزشی مشاوره لازم را درخصوص مصرف مکمل ها دریافت کنند.

نائب رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه تاکید کرد: دراین راستا یکی از وظایف هیات های پزشکی ورزشی و پزشکان ورزشی بعنوان سفیران سلامت هر کشوری این است که ورزشکاران را کاملا آگاه کرده و با قراردادن کتابچه های دوپینگ در اختیار ورزشکاران، آنها را مطلع کنند که اگر آزمایش دوپینگشان مثبت شود از لحاظ قانونی و حقوقی چه پیامدهایی برایشان در پی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: روانشناسان ورزشی می‌توانند با بالا بردن میزان خودباوری بین ورزشکاران به آنها کمک کنند تا کمتر سراغ مکمل ها و مواد ممنوعه بروند وهمچنین متخصصان ورزشی با تغذیه درست و طراحی تمرین و. .. می‌توانند به این امر کمک کنند.رسانه ها هم می‌توانند با پوشش دادن هر چه بیشتر این مقوله آگاهی را در سطح جامعه بالا ببرند.

هدر سایت
آخرین اخبار
پخش زنده

پخش زنده

۰۳/۴/۲۸